מועדון השפות של אוניברסיטת ת"א

 | 
02.06.2016 | 
איפה מוצאים הודי, קנדי, אמריקאית, בלגי, פיליפינית ורוסי שמדברים בצרפתית? מועדון חדש של האגודה נפתח- מועדון השפות. בואו לפלפל קצת את סדר היום
 
בעולם כה מגוון מבחינת היצע המקומות לבקר בהם והאנשים לפגוש, לעיתים אנו שומעים בחטף צלילים משונים של שפות משונות אליהן אוזנינו אינם רגילות.
למשל הסלסול הערבי, דברי אהבה בספרדית או, עבור העולים מבינינו, ה"אחי / כפרה" הישראלי. בילדותי, הייתי סקרנית בכל פעם שגיליתי ניב בלתי מוכר במהלך שוטטות אקראית ברחובות תל אביב.
כשהתחלתי ללמוד שפות שונות בבית הספר, הורגלתי לזהות את מקורות השפה הנשמעת, למשל לדעת להבדיל בין ספרדית, איטלקית וצרפתית. אך תמיד הרגשתי כאילו חוסר בתרגול היומיומי של השפה הוא מכשול לפתיחה בשיחה. מה זה שווה שיודעים איך להגות פועל ב״פאסט פרפקט״ אם בסוף לא מדברים את השפה אפילו ב״פרזנט סימפל״? אותה הסוגיה עלתה שוב ושוב בשפות שונות. עם הזמן והלימוד הפורמלי אוצר מילים הולך ותופח ועדיין משהו חסר -  תרגול השפה פנים אל פנים.
שיחה עם אנשים דוברי השפה משפרת פלאים את חוויית הלימוד, פתאום מתלמיד שקורא כמו תוכי מהדף, אתה הופך לאדם שמתרגם מחשבות למילים, מרכיב את אוצר המילים שנצבר לכדי משפטים.
בהתחלה אתה "חוטף קצת דאחקות" מאחר שאתה מדבר בצורה רשמית מדי... בכל זאת לימדו אותך את הצרפתית העתיקה של ויקטור הוגו ובלזאק. אבל מגיע הזמן שבו גם אתה מכיר את הסלנג העכשווי, וסלמתק, אתה הופך להיות דובר מן המניין.
בדיוק בגלל זה התאהבתי במועדון השפות של אוניברסיטת ת"א, מועדון חדש של סטודנטים שפועל בשטח האוניברסיטה ומציע תרגול של שפה. האנשים שמגיעים לשם מלאי תשוקה כמוני לשפות שהן זרות להם, ולאלו מצטרפים מדי שבוע מספר דוברי שפת-אם שמציעים מזמנם ומהידע שלהם כדי לעזור לנו להשתפר. שילוב מנצח של מקומיים עם זרים שמעבירים ביחד חוויה של שעתיים בשפה אחרת מאשר זו הרשמית בארצנו.
בכל מפגש הפעילויות משתנות, אך הדפוס נשאר דומה: משחק פתיחה שמכניס אותנו לאווירה, שיחות אחד על אחד על נושאים שונים כל שבוע (כולל דפי עזר), ולסיום משחקי חברה שכוללים בעיקר מלא מלא צחוקים.
בניגוד לשיעורים הפרונטליים שיש לנו באוניברסיטה או בתיכון, כאן אין מהסבל שכרוך בשמיעת מורה מעביר את השיעור בצורה מונוטונית; כאן כולם עוזרים לכולם, כולם מקשיבים לכולם. בין אם אתה ברמת מתחילים או מקצוען בשפה, אתה תרגיש חופשי לדבר ולחלוק עם החברים בקבוצה.
העניין נוצר גם בזכות המגוון האנושי הגדול והסיפורים האישיים של המשתתפים, שכן איפה עוד תמצאו הודי, קנדי, אמריקאית, בלגי, פיליפינית ורוסי שמדברים בצרפתית - ועוד פה בישראל.
אז אם יש לך זיקה לספרדית,צרפתית או גרמנית ובא לך לפלפל קצת את סדר היום, ולהעביר שעתיים מחוץ לבועה הרגילה שלך, אתה יותר ממוזמן להצטרף אלינו כל רביעי בין 18:00 עד 20:00. ואם כל זה לא מספיק - אז יש גם כיבוד!
 
Loading nanoRep Q&A and FAQ Software